Usability zasady

Usability zasady

By GD

Wiemy już, że tworząc nową stronę internetową musimy trzymać się ustalonych reguł i zasad. Ważne jest, żeby poszczególne elementy nowej witryny umieszczać w standardowym miejscu. Dlatego np. logo koniecznie powinniśmy umieścić w lewym górnym rogu strony, ważne jest, żeby podlinkować go do głównej strony, co pozwoli zaoszczędzić czas podczas przeglądania strony.

Pomoże to nam również na powrót do strony głównej z każdego miejsca, na którym się znajdziemy.

Dobrze jest także, żeby linki w serwisie były podkreślane, a ich kolory były zmienne.
Jeśli planujemy sprawną i czytelną nawigację menu, warto umieścić ją na górze albo po lewej stronie serwisu . Menu umieszczone z prawej strony jest mniej zauważalne. Przeglądając Internet można spotkać menu rozwijane, którego nie polecam i stanowczo odradzam. Jest trudno go przeglądać i trzeba rozwijać takie menu aby zobaczyć jego zawartość przed kliknięciem. Często jest niepoprawnie i chaotycznie przygotowane, co powoduje pewne trudności z jego dostępnością.

Ważnym elementem serwisu, są dane nasze kontaktowe, które powinniśmy zamieszczać tam gdzie się ich spodziewamy i gdzie będziemy ich szukać. Dobrze więc będzie umieścić je w nagłówku po prawej stronie albo na dole strony, w stopce.

Jedną z najistotniejszych zasad usability jest “zasada kotwicy”. Oznacza to, że użytkownik zawsze i wszędzie powinien wiedzieć gdzie się aktualnie znajduje. Aby to osiągnąć wystarczy zaznaczyć te odnośniki lub przyciski w menu, które są aktualnie przeglądane.

Powinniśmy wykorzystywać tzw. “ścieżkę okruszków”, która jest ścieżką przedstawiającą kolejne poziomy, przez które przechodziliśmy, aż do tego poziomu, w jakim się obecnie znajdujemy.

Powinniśmy również zadbać o profesjonalną, rzetelną i wyczerpującą “obsługę błędów”. Jeśli potencjalny użytkownik wykona jakąś sekwencje, która zakończy się niepowodzeniem, czyli np. wpisze nieprawidłowy adres URL, otrzyma czytelną i konkretną informację, co się stało i jaki popełnił błąd oraz co ewentualnie powinien zrobić aby osiągnąć zamierzony cel.

Jedną z zasad usability jest również wyszukiwarka i jej poprawne działanie. Powinniśmy pamiętać, że większość użytkowników będzie poszukiwało słowa “szukaj”, gdy szuka oczywiście naszej wyszukiwarki, a nie słówek będącym jego synonimami.

Żeby strona spełniała swoją funkcję, powinna być podzielona na wyraźne bloki funkcjonalne. Im ważniejszy blok w hierarchii, tym bardziej powinien się wyróżniać. Obowiązuje tutaj również zasada, która sprowadza się do tego, że elementy powiązane logicznie powinny być także powiązane wizualne, czyli właśnie powinny być wizualnie zagnieżdżone.

Jest również coś takiego jak “zasada trzech kliknięć”, która polega na tym aby użytkownik po najwyżej trzech kliknięcia znalazł się tam gdzie zamierzał. Czyli dotarł na poziom, który był wyznaczonym celem, bo właśnie tam znajdują się poszukiwane treści. Mimo, że w dzisiejszych czasach zasada ta straciła nieco na aktualności, a wszystko przez ogrom informacji publikowanej w sieci i ich złożonej strukturze, myślę, że warto o niej pamiętać.

Usability to nie tylko kliknięcia i menu, to także “szybkość ładowania strony” na naszym laptopie, telefonie, czy komputerze. Standardy w tym temacie są bardzo wyśrubowane, dlatego trudno określić jakiś optymalny czas potrzebny do otworzenia strony. Czyli prościej, im szybciej będzie się ładowała strona tym lepiej.

Usability to również teksty zawarte na stronie i sposób ich przygotowania. Nie wszyscy może wiedzą, ale czytanie tekstów na ekranie komputera jest o wiele wolniejsze niż na papierze. Teksty powinny być w miarę krótkie i czytelne, podzielone na akapity, które nie powinny być dłuższe niż kilka wierszy. Tekst powinien być zbudowany na zasadzie “odwróconej piramidy” czyli od ogółu do szczegółu, gdzie szczególną uwagę należy zwrócić na wstępy do artykułów.

Możesz również lubić

Projektowanie i tworzenie stron www – czy sporo kosztuje?
Czytaj więcej

Komentowanie wyłączone